STORCZYKI WANDY KOWALSKIEJ
– członka Oddziału Łódzkiego PTMS

 

Moja kolekcja i przygoda ze storczykami
Storczyki są ze mną od ponad 14 lat. Wśród roślin dominują Cattleya i Phalaenopsis ale posiadam także storczyki  z rodzaju Vanda, Coelogyne, Dendrobium, Cymbidium.  Dobór roślin jest czasami przypadkowy, jednak  wszystkie są dla mnie niezwykłe.


Slc.Jewel Box


Blc.Shinfong Little Sun


Vanda cristata

Miejscem  ich uprawy są  dwa parapety okienne  w mieszkaniu i przydomowa maleńka szklarenka  o powierzchni 5m2.


Latem wykorzystuję  także ogródek, w którym rośliny  spędzają pod drzewami  kilka miesięcy.   O każdej porze roku w uprawie występują inne problemy, z którymi muszę się zmierzyć.  Latem słoneczne dni powodują, że to małe, niskie  pomieszczenie nagrzewa się bardzo szybko do wysokich  temperatur co jednocześnie  przy  bardzo niskiej wilgotności  staje się niekorzystne dla roślin.  Pracuje wówczas  wentylator i  włączony jest system zraszający (8 dysz uruchamia się na 20 sekund  co godzinę) . Istnieje  często  także potrzeba   dodatkowego  spryskiwania  a nawet  polewania wodą podłogi. Wewnątrz  pomieszczenia rozwieszam siatki cieniujące.  Zimą natomiast,  podczas szczególnie niskich temperatur  dogrzewam pomieszczenie grzejnikiem olejowym  (z termostatem). Do podlewania storczyków  stosuję deszczówkę, którą sukcesywnie  gromadzę a której   niedostatek  odczuwam  w końcu zimy. Wówczas podlewam  je (a w zasadzie zraszam podłoże)  wodą demineralizowaną.
 
Coelogyne cristata var.hololeuca

 
Dendrobium Stardust 'Orange'

 
Aerangis rhodosticta


Dendrobium pierardii

Leptotes bicolor
Cattleya maxima

Paphiopedilum villosum

Cattleya hybryda

Epidendrum radicans

Jako mieszkanka Łodzi zakupu storczyków dokonuję głównie  w Salonie Orchidei.  Pomimo  występujących  nadal  niepowodzeń  w uprawie niektórych gatunków ( np. Coelogyne cristata)  to pielęgnacja tych  roślin, obserwacja ich rozwoju  a wreszcie sukces w postaci kwiatów jest dla mnie wielką, wielką frajdą.

Tekst i fotografie: Wanda Kowalska