W dniach 17-20 marca 2016 roku odbyła się największa w Europie Międzynarodowa Wystawa Storczyków w Dreźnie. Ponad pięćdziesięciu wystawców z Azji, Ameryki Południowej i Europy zaprezentowało piękno orchidei.
Była to 18 edycja wystawy, która swój początek miała w 1999 roku. Wystawa odbywa się każdego roku krótko przed Wielkanocą.

Polskie Towarzystwo Miłośników Storczyków wzięło w niej udział po raz czwarty.

Składamy podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do naszego udziału w tej wystawie. Za wsparcie inicjatywy, Katedrze Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody Uniwersytetu Gdańskiego oraz Palmiarni w Łodzi.
Piotrowi Rutkowskiemu za korespondencję mailowa z organizatorami mającą na celu ustalenie wszystkich szczegółów udziału PTMS w tej wystawie. Delegatom: Katarzynie Janiszewskiej i Monice Lipińskiej z Oddziału Pomorskiego oraz Krzysztofowi Łatkowskiemu z Oddziału Łódzkiego. Dziękujemy również członkom z wyżej wymienionych oddziałów za udostępnienie kwitnących storczyków i innych roślin towarzyszących jak również akcesoriów do dekoracji. Podziękowania należą się również członkom Oddziału Łódzkiego, którzy licznie przybyli nie tylko obejrzeć wystawę, ale również pomóc w aranżacji ekspozycji jak również w późniejszym jej demontażu i posprzątaniu stanowiska. 

Cieszymy się, że jesteśmy wraz ze stowarzyszeniami węgierskim i niemieckim wśród 3 europejskich, które wystawiły się na tej wystawie.

Nasza ekspozycja wyróżniona została brązowym medalem.

Ponadto następujące rośliny członków Oddziału Pomorskiego wyróżnione zostały medalami:
Paphiopedilum rothschildianum – srebrny medal
Gastrochilus acutifolius – brązowy medal
Cattleya intermedia var. orlata – brązowy medal
[nggallery id=45]
Tekst: Laurencja Barylska
Fotografie:
Marcin Kaczmarski
Krzysztof Łatkowski
Laurencja Barylska