7 Międzynarodowa Wystawa Orchidei w Rietberg zorganizowana została w dniach 12 – 14 października 2012 roku przez Orchideen Club Senne e.V. Na wystawę zostały zaproszone stowarzyszenia z Holandii, Danii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Polski.

Plakat wystawy

Polskie Towarzystwo Miłośników Storczyków wzięło w niej udział po raz pierwszy i reprezentowane było przez Członków Oddziału Pomorskiego PTMS (Dorotę Kolańczyk i Katarzynę Janiszewską) oraz Oddziału Łódzkiego PTMS (Sebastiana Kotlińskiego). Zostaliśmy przyjęci w szczególny sposób: zarówno Burmistrz miasta Rietberg na uroczystym otwarciu wystawy podkreślił naszą obecność i wyraził nadzieję, że współpraca i przyjaźń pozostaną na długie lata jak i Członkowie niemieckiego Orchideen Club – Senne okazywali nam wyjątkową troskę i pomoc.


Aranżacja ekspozycji PTMS


 Aranżacja ekspozycji PTMS


Gotowa ekspozycja PTMS


Nasza dzielna ekipa


Katarzyna Janiszewska i Dorota Kolańczyk


Fragment wystawy

Atmosfera panująca od pierwszych minut naszego pobytu w Rietberg sprawiła, że pomimo zmęczenia długą podróżą spędzone dni wspominamy niezwykle ciepło. Nasza obecność na wystawie umożliwiła nam zaprezentowanie innym miłośnikom storczyków z Europy kwitnienia, które zostały nagrodzone aż pięcioma medalami – trzema srebrnymi, które zdobyły: Ascocentrum miniatum i Phalaenopsis equestris coerulea będące własnością Doroty Kolańczyk , Gastrochilus japonicus będący własnością Marcina Kaczmarskiego – Prezesa PTMS, oraz dwoma złotymi, które zdobyły: Plectrelminthus caudatus będący własnością Katarzyny Janiszewskiej oraz Vanda Sonia Blue, która należy do Zygmunta Szredera i która jednocześnie została Championem, czyli najpiękniejszą orchideą na wystawie.


Złoty medal dla Plectrelminthus caudatus należący do Katarzyny Janiszewskiej

Tekst i fotografie: Katarzyna Janiszewska