Prof. Piotr Rutkowski opowiada o rezerwacie


 Informacje o rezerwacie

W dniu 20 maja 2012 roku około 30 członków PTMS z Oddziałów Łódzkiego i Pomorskiego udało się do Rezerwatu Przyrody "Ostrzycki Las" w woj. pomorskim, celem odwiedzenia naturalnych stanowisk Cypripedium calceolus. Nasz przewodnik i zarazem członek Oddziału Pomorskiego PTMS prof. Piotr Rutkowski w kilku słowach opisał powstanie rezerwatu, jego zasięg oraz rodzaj gleb, dzięki którym możemy tu spotkać kilka gatunków storczyków.
Pierwszym napotkanym przez nas stanowiskiem było stanowisko Gnieźnika leśnego (Neottia nidus-avis).

Gnieźnik leśny  (Neottia nidus-avis)

Tłum szalał z radości, że tak szybko udało się znaleźć pierwszego z przedstawicieli storczykowatych. Pogoda była wspaniała więc spacer po lesie był czystą przyjemnością … gdyby nie te komary, które chciały wycieczkę pożreć żywcem, byłoby idealnie.

I tak, po kilkudziesięciu minutach, zjedzeni przez komary, zrezygnowani i zawiedzeni, że nie udało się znaleźć więcej przedstawicieli storczykowatych, po podjęciu męskiej decyzji o odwrocie, reprezentacja Oddziału Pomorskiego znalazła to cudo: Platanthera chlorantha – (Podkolan zielonkawy).
I znów szaleństwo. Okazało się, że udało nam się odkryć całkiem pokaźne stanowisko. Szkoda, że nie zobaczyliśmy w pełni kwitnienia ale i tak satysfakcja była wielka.


 Platanthera chlorantha – Podkolan zielonkawy


Stanowisko Platanthera chlorantha

A w pobliżu natknęliśmy się na duże stanowisko młodych Cypripedium calceolus – wreszcie!!!


Stanowisko Cypripedium calceolus

Pomimo braku kwitnienia, jak wtedy nam się wydawało, wycieczkę można było uznać za udaną. Obiecaliśmy naszym koleżankom i kolegom z Łodzi, że prześlemy im zdjęcia kwitnień dokładnie tych egzemplarzy. Ale tym razem, juz w trakcie powrotu, koleżance z Oddziału Łódzkiego udało się jednak wypatrzeć kwitnące Cypripedium calceolus!!! Obiekt został sfotografowany na wszystkie możliwe sposoby. To była pełnia szczęścia.


Otwierający się kwiat Cypripedium calceolus

 


Stoplamek plamisty – Dactylorhiza maculata

Stoplamek plamisty – Dactylorhiza maculata

Na zakończenie wspaniałej wyprawy, która okazała się pełnym sukcesem, wycieczka udała się do cudownego miejsca nad jeziorem w celu skonsumowania pyszności z grilla.
 


A na koniec wycieczki miły posiłek z grilla

Tekst: Katarzyna Janiszewska

Fotografie: Marcin Kaczmarski