Na ostatnim spotkaniu naszego Łódzkiego Oddziału PTMS, które odbyło się 25-go czerwca 2012 roku, wysłuchaliśmy bardzo ciekawej prelekcji na temat uprawy storczyków z rodzaju Masdevallia. Gościła u nas koleżanka z Niemiec (okolice Dortmundu) Joanna Kina, która opowiadała nam jak w tamtejszych warunkach klimatycznych radzi sobie z uprawą tych roślin.

 

 

Spotkaniu towarzyszyła miła, serdeczna atmosfera. Większość z nas nie miała jeszcze styczności z rodzajem Masdevallia, ale wszyscy z wielką przyjemnością wysłuchaliśmy tego wykładu. Zapewne znajdą się osoby, które zachęcone wspaniałymi efektami zechcą podjąć wyzwanie i spróbować swoich sił w uprawie tego rodzaju.

 

     

 

Na początku trzeba zaznaczyć, że w tamtejszym wilgotnym i łagodnym klimacie łatwiej jest stworzyć odpowiednie warunki dla tych roślin. W okresie od  wczesnej wiosny do późnej jesieni rośliny Asi przebywają w zacienionym miejscu na dworze. W celu podniesienia wilgotności i schłodzenia roślin poustawiane są na tacach wypełnionych kilkucentymetrową warstwą keramzytu i kamieni. Rano tace zalewane są zimną wodą, która sięga prawie do podstawy doniczki. Keramzyt zatrzymuje wodę, natomiast zimne kamienie powodują chłodzenie doniczek z roślinami. W ciepłe dni rośliny są spryskiwane kilka razy dziennie. Masdevallie rosną w ceramicznych doniczkach, co sprzyja utrzymaniu niskiej temperatury w podłożu.

 

 Masdevallia venus

 

Mieszankę podłoża stanowią: sphagnum, drobna kora, seramis lub perlit. Podłoże jest utrzymywane cały czas wilgotne szczególnie gdy temperatury są wysokie. Zimą natomiast uprawiane są w nieogrzewanych pomieszczeniach i doświetlane przez 12 – 14 godzin na dobę. Temperatura utrzymuje się na poziomie: 7-15 stopni C dla zimnolubnych oraz 10-15 stopni C dla preferujących warunki umiarkowane. Cały czas  włączony jest duży wentylator pokojowy, co zapewnia stały ruch powietrza, którego rośliny tak bardzo potrzebują. W tym okresie rośliny są tylko zraszane, podłoże nigdy nie jest intensywnie mokre. Ważnym jest, aby nie zalewać  młodych przyrostów, gdyż wtedy łatwo dochodzi do ich zagniwania. Na załączonych zdjęciach widać wspaniałe efekty, które są wynikiem pracy i doświadczenia naszej koleżanki bez konieczności inwestowania w drogie urządzenia.
 
A oto kilka polecanych gatunków i odmian storczyków z rodzaju Masdevallia: Masdevallia chasei jest rośliną wymagającą temperatur umiarkowanych do chłodnych oraz półcienia. Bardzo chętnie kwitnie. Kwiaty ma niskie.

 

    
Masdevallia chasei                              Masdevallia chasei

 

Masdevallia Sugar Baby to krzyżówka M. veitchiana i M. floribunda. Temperatury umiarkowane do chłodnych. Stanowisko to półcień, ale po przyzwyczajeniu znosi więcej słońca. Rozrasta się bardzo szybko i chętnie kwitnie.

 

    
Masdevallia Sugar Baby

 

Masdevallia Genoveva rośnie w temperaturach umiarkowanych i w półcieniu. Pachnie delikatnie w nucie lekko słodkiej. Rozrasta się bardzo powoli, kwiat utrzymuje się dwa miesiące.

 

    
 Masdevallia Genoveva

 

Po wykładzie członkowie chwalili się kwitnieniami swoich storczyków co ostatnio zaczyna być w Łodzi już stałym zwyczajem.

 

    

 Phalaenopsis violacea Malaysia      Phalaenopsis cornu-cervi chatallade

    
 Trichopilia tortilis                                          Podangis dactyloceras

    
                                                                    Angraecum didieri

Zainteresowanych zapraszamy na kolejne zebranie 27 sierpnia (poniedziałek) 2012 roku o godz. 17:00-tej, które odbędzie się jak zwykle w sali dydaktycznej w łódzkiej Palmiarni (Park Źródliska 1, al. Piłsudskiego 61).
 
Tekst: Laura Barylska
Sekretarz Oddziału Łódzkiego PTMS
 
Fotografie: Joanna Kina
                Marcin Kaczmarski