J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws

Statystyka

Rodzaj Dracula - uprawa parapetowa
22.09.2012.

   W dniu 27 sierpnia 2012r. odbyło się kolejne spotkanie Łódzkiego Oddziału PTMS, na którym został przedstawiony rodzaj Dracula w uprawie parapetowej. 
   Rodzaj Dracula został wyodrębniony z rodzaju Masdevallia w 1978 roku przez botanika Dr. Carlyle A. Luer. Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że słowo „dracula” oznacza małego smoka. Z tym właśnie odkrywca skojarzył wygląd kwiatu tej rośliny. Początkowo wyodrębniona grupa obejmowała 51 gatunków. 
   Dracula występują tylko w Ameryce Środkowej i Południowej. Przeważająca część tych roślin rośnie na wysokości pomiędzy 1500 a 2500 metrów, chociaż zdarzają się także rośliny występujące zarówno poniżej 1500 metrów (Dracula mopsus, Dracula carderi, Dracula lotax lub Dracula cordoba) jak i powyżej 2500 metrów (Dracula berthae, Dracula levii, Dracula deltoidea). Jednak są to nieliczne gatunki. Przeważnie rodzaj ten rośnie w cieniu drzew, schowany przed bezpośrednim słońcem. W naturze rośliny często rosną na rozwidleniach porośniętych odrobiną  mchu konarów drzew, w których nie ma zbyt grubej warstwy podłoża. 

   Poniżej chciałbym zaprezentować warunki w jakich sam uprawiam ten rodzaj oraz swoje uwagi.

Temperatura:
Dzień max. 25*C w nocy min. 12*C, różnica między dniem a nocą powinna wynosić od 5 do 8 stopni. Zbyt wysoka temperatura powoduje żółknięcie liści u podstawy i zamieranie rośliny. Ciepło będzie również negatywnie wpływać na ilość i jakość kwiatów. Dracula znacznie lepiej toleruje ciepło za dnia, jeśli w nocy zostanie obniżona temperatura o ok. 10*C.

Światło:
Rośliny te wymagają niskiego poziomu światła. Mogą stać na najniższych partiach wystawy. Należy unikać bezpośredniego światła słonecznego. Jeśli Dracula ma zbyt dużą ilość światła to powstają czarne plamy na liściach lub liście żółkną. Natomiast mała ilość światła powoduje brak kwitnienia i słabe przyrosty.

Wilgotność: 
Idealna wilgotność dla Dracula wynosi około 80-90%. Jeśli temperatura otoczenia jest podwyższona to dla równowagi powinno się również zwiększyć wilgotność powietrza. W celu podniesienia wilgotności rośliny są umieszczone w plastikowych pojemnikach lub mini szklarni, gdzie pracują elektroniczne nawilżacze. Należy także wspomnieć o tym, że gorące i suche powietrze może być śmiertelne dla rośliny. Przy niskiej wilgotności pąki kwiatów nie będą się otwierały prawidłowo, a liście zamienią się w „harmonijkę”. 

Powietrze:
Bardzo ważnym elementem uprawy Dracula jest ruch świeżego powietrza. Odpowiedni jego przepływ pomaga w parowaniu i obniża temperaturę, zwiększając w ten sposób poziom wilgotności. Zmniejsza się również prawdopodobieństwo wystąpienia chorób grzybowych i bakteryjnych.

Podlewanie: 
Powinno być tak częste, aby utrzymać wilgotność koszy z roślinami. Nie można doprowadzić do wyschnięcia podłoża ze względu na to, że rośliny te nie posiadają pseudobulw do magazynowania wody, co od razu oddziałuje negatywnie na stan roślin. Podłoże powinno być wilgotne, ale nie mokre. Zbyt mokre podłoże przez dłuższy okres prowadzi do zgnilizny korzeni oraz szybkiego rozkładu podłoża. 

Nawożenie: 
Raz w miesiącu nawozimy zrównoważonym nawozem o niskim stężeniu. Zbyt duże stężenie nawozu powoduje, że mech szybko traci swoje właściwości i staje się szkodliwy dla roślin. Zmusza nas to do częstej wymiany podłoża. Przenawożenie skutkuje również brązowieniem końcówek liści rośliny.

Przesadzanie:
Rośliny, które są uprawiane tylko w sphagnum, powinno się przesadzać przynajmniej raz w roku na wiosnę.

   

 

 

 

 Tekst: Tomasz Makowski
Fotografie: Tomasz Makowski
   


Zmieniony ( 02.10.2012. )
 
J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws